Mantar Hastalığı Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

mantarlı bölgeye sürüp yatılacak pratik bilgiler - vücüttaki mantar hastalıgı resimleri - vucutta mantar resımlerı - ayak mantar resimleri - mantar hastalığının nedeni - Mantar hastalıgına sebepler - ayak mantarile ilgili resimler - mantar hastalığı nedenleri - vücut mantarı nedenleri

 

Trakya Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Görgülü el, ayak ve vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen mantar hastalığının en belirgin özelliği kolay bulaşabilir olması olduğunu belirterek, "İnsanlarla tokalaşırken de bulaşabilir. Bu nedenle tokalaşırken hijyen konusunda biraz daha dikkatli olunma gerekir" dedi.

Mesut HAN / EDİRNE (AHT)

Mantar hastalıklarının vücutta yerleştikleri bölgelere göre belirtiler gösterdiğini belirten Görgülü, "Mantar hastalıklarının en belirgin özelliği kolay bulaşabilir olmalarıdır. Mantarlar cinslerine göre hayvanlardan, topraktan ve doğrudan doğruya hasta insandan alınabiliyor. Kişiden kişiye bulaşma, ya doğrudan doğruya cilt teması veya aynı eşyanın kullanılmasıyla olur. Özellikle terlik, ayakkabı ve çorap gibi eşyalar, mantar bulaştırma bakımından çok elverişlidir. Hamamlarda, banyolarda, plajlarda, saunalarda, bu yolla hastalık kapılabilir. Klinik olarak mantar düşünülen hastalıklı saç, tırnak ve cilt kazıntılarının potasyum hidroksit ile muamelesinden sonra, mikroskopta incelenmesiyle kesin teşhis konur. Ayrıca hazırlanan cilt kazıntılarının kültüre ekilmesi ve wood ışığı da teşhiste kullanılan metodlardandır" dedi.

Görgülü mantar çeşitleriyle ilgili de şu bilgileri verdi:

"Vücut mantarı genellikle Trichophyton türü mantarlarla olur. Önce ciltte pembe kırmızı bir leke şeklinde başlar, etrafa doğru yayılırken orta bölümü iyileşir. Böylece halka şeklinde, ufak kabarcıklar ve kepeklenme gösteren tipik şeklini alır. Tedavide; antimikotik pomad, krem kullanılır. Geniş alanlara yayılmış ve tedaviye dirençli ise sistemik mantar tedavisi gerekebilir. Ayak mantarı özellikle atletlerde, toplu olarak yaşanan yerlerde (yatılı okullarda, kışlalarda) ve ayak temizliğine dikkat etmeyenlerde, ayağı çok terleyenlerde, ayağı suyla temas sonrası yeterince kurulamayanlarda sık görülür. Sıklıkla banyo, yüzme havuzları, soyunma odalarında diğer mantarlı bireylerden bulaşma olur. En çok üçüncü ve dördüncü parmak aralıklarına yerleşir. Tabana da yayılabilir. Diğer mantarlar gibi çoğunlukla kaşıntılıdır. Mikrop da kaparsa çok ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Tedavisinde, öncelikle ayak temizliğine çok dikkat edilmelidir. Her ayak yıkayışta, parmak araları ve tabanlar iyice kurulanmalı. Naylon çorap giymemelidir. Pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Ayakları mümkün olduğu kadar havalandırmalı, özellikle yaz mevsiminde yarı açık ayakkabılar tercih edilmelidir. Tedavide; antimikotik pomad, krem kullanılır. Geniş alanlara yayılmış ve tedaviye dirençli ise sistemik mantar tedavisi gerekebilir. Tedaviye en az bir ay düzenli olarak devam edilmelidir."

Uzun süre devam eden ayak mantarı vakalarında mantarın ayak tırnaklarına yayılabildiğini belirten Görgülü, "Tırnak mantarı öncesinde genellikle travma hikayesi vardır. Travma, tırnağın derin kesilmesi, ayak parmaklarım sıkıştıran dar/ucu sivri ayakkabılar gibi tırnak ve çevresi deriye hasar veren durumlar tırnak mantarına sebep olabilir. El tırnaklarında nadiren görülür. Tırnaklar kalınlaşır ve parlaklığını kaybeder. Rengi değişir. Tırnak plağı ayrılabilir ve tırnak tahrip olabilir. 4-6 aylık sistemik mantar tedavisi gerekebilir. Ayrıca lokal kullanıma yönelik mantar için hazırlanmış tırnak solüsyonları da faydalı olabilir" diye konuştu.

Kafa mantarının (Tinea kapitis) ise daha çok çocuklarda görüldüğünü belirten Görgülü, "Bu da diğer mantarlar gibi bulaşıcıdır. Çoğunlukla evde ya da bahçede, ağılda yaşayan hayvanlardan veya diğer hastalıklı bireylerden kaparlar. Saçlar kırılır ve parlaklığını kaybeder. Enfeksiyon küçük bir alanda kalabileceği gibi yayılabilir ve bütün kafa derisini istila edebilir. Saçlar dökülebilir. Kabarık iltihaplı, yumuşak bir tabaka (kerion) meydana gelebilir. Teşhis, kafa derisinin wood ışığı altında incelenmesiyle kolayca mümkündür. Teşhiste mantar kültürleri de önemlidir. Sistemik mantar tedavisi uygulanır" dedi.

Kasık mantarını da "lezyon tipik olarak halka biçiminde, ufak kabarcıkları olan ve yayılma eğilimi gösteren kaşıntılı bir kırmızılık" olarak tanımlayan Prof. Dr. Görgülü, "Çok terleyenlerde daha sık görülür. Alevlenme dönemleri daha çok yaz mevsimine rastlar. Tedavi vücut mantarındaki gibidir. Tedavisinde ise lokal antifungal şampuanlar, kremler kullanılır. Yaygın olgularda sistemik mantar tedavisi gerekebilir" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !